streda 15. mája 2013

11 krokov ku zdraviu, 2.časť

Vytvorte si správne návyky, ktoré Vám pomôžu optimalizovať Vaše zdravie. Tieto návyky môžu raz Vám alebo Vašim blízkym doslova zachrániť život. Prevezmite kontrolu nad svojim zdravím a začnite nový život...


Pokračovanie môjho článku 11 krokov ku zdraviu. Pokiaľ ste ešte nečítali 1.časť, môžete tak urobiť tu.

Teraz by som už chcel prejsť k veci a podeliť sa s vami o svoje poznatky a rady. Rád by som začal hlavnými tipmi, resp. krokmi, ktoré si myslím, že vám pomôžu optimalizovať vaše zdravie. Pre mnoho ľudí, ktorí pravidelne čítajú knihy alebo články o výžive to vôbec nemusia byť novinky. Ale divili by ste koľko ľudí, ktorí neštudujú tému zdravie a výživa, sú pomýlení rôznymi mýtmi a názormi, z ktorých niektoré som vám priblížil v mojom prvom článku, a myslia si, že sa zdravo stravujú alebo praktizujú zdravý životný štýl, a pritom si viac škodia, ako pomáhajú.

A do tretice. Darmo môžete vedieť, čo treba robiť, pokiaľ to nerobíte. Tam už svoju úlohu zohráva hlavne sebadisciplína a potom presvedčenie (čo je niekedy výhovorka pre nedostatok sebadisciplíny = názor: ja tomu neverím...). To máte rovnaké, ako keď si kúpite knihy o úspechu a celý čas ich študujete, ale nikdy ich nezavediete do praxe. Alebo zavediete ale nevydržíte dlho a potom poviete, že to nefunguje. Ale funguje a úplne, lenže si to vyžaduje mesiace, roky, desaťročia snahy, práce, zmien a všetkého, čo to obnáša.

Navyše, povedať niekomu, že je lepší vyprážaný syr alebo rezeň ako cestoviny, zemiaky a ryža, si vyžaduje pevné nervy a neuveria mi asi ani tí, ktorí pravidelne čítajú články o výžive. Pre podrobnejšie informácie odporúčam článok od Vlada Zlatoša.

Prejdime teda na konkrétne kroky, ktoré vám odporúčam podniknúť pre optimalizovanie Vášho zdravia. Musíte však pochopiť, že každý z týchto krokov si bude vyžadovať hlbšie vysvetlenia, ktoré sa budem snažiť priniesť v ďalších článkoch.

11 krokov pre optimalizovanie Vášho zdravia:

Poznámka: aj ja sa stále učím a na mnohé veci som zmenil názor za posledný rok. Môj pôvodný prvý krok stále platí, takže jedzte pravidelne, ale už nesúhlasím s tým, že musíte jesť každý deň 5 - 6 krát. 

1. Jedzte - znie to možno smiešne, ale má to hlboký význam. Veľa ľudí sa obmedzuje v stravovaní a doslova sa trýznia. Vyhýbajú sa tukom, extrémne obmedzujú svoj príjem, alebo po 18. hodine už nič nejedia v domnienke, že určite robia niečo prospešné pre svoje zdravie. Ak je to aj váš prípad, tak ihneď s tým prestaňte a začnite jesť! Jedzte pravidelne a kvalitne, maximálne však 3 jedlá denne. Mierny pocit hladu je signál vášho tela, že je čas na ďalší chod.

2. Konzumujte správne jedlá podľa vašich osobitných požiadaviek - to znamená, že konzumujte jedlá, ktoré sú optimálne pre Vašu krvnú skupinu, nutričný typ, genotyp, metabolizmus, pH a somatotyp či chuť. Tieto jedlá Vám dodajú množstvo potrebných látok a hlavne nebudú negatívne zaťažovať váš organizmus. Ľudský organizmus každého človeka je špecifický, a preto každý potrebuje čiastočne niečo iné.

3. Doprajte si dostatok čerstvej potravy - potravy, ktorá je čo najmenej technologicky spracovaná, a ktorá je v čo najpôvodnejšom stave. Existujú samozrejme potraviny, ktoré sú pre telo využiteľnejšie, pokiaľ sú tepelne upravené a takisto je potrebné konzumovať aj tepelne upravené potraviny. U niektorých sa to ani inak nedá. Avšak snažte sa dopriať si najmä potraviny, ktoré tu boli aj v dobách našich predkov, a ktoré sú čo najmenej spracované a vytvorené šetrnými pôvodnými postupmi. Či už chovu, pestovania, spracovania alebo skladovania. Troma slovami: "JEDZTE SKUTOČNÉ JEDLO"!

4. Konzumujte dostatok správnych tukov - tuky sú veľmi dôležitá zložka potravy a bez nich nemôže správne fungovať celá hormonálna sústava, mozog, srdce, cievy a vôbec celý organizmus. Tuky sú najcennejším zdrojom energie a dodajú Vám potrebné palivo. Tuky je dôležité konzumovať prevažne v surovom stave, pretože sú zložené z veľmi krehkých väzieb, ktoré dokážu vplyvom teploty veľmi ľahko zmeniť svoju štruktúru a zmeniť sa na zdraviu škodlivé. Odporúčam Vám, aby minimálne 80% tukov, ktoré konzumujete, boli v surovom stave. Bohužiaľ väčšina bežne dostupných tukov (margaríny, rastlinné oleje,  stužené tuky) je technologicky upravená, a tým pádom znehodnotená. Veľakrát tak zo zdravého tuku vznikne zdraviu škodlivý tuk, čo v konečnom dôsledku môže spôsobiť vážne zdravotné problémy.

Nanešťastie mnoho ľudí je pomýlených v téme "tuky". Tuky boli a sú dlhé roky označované za hlavných vinníkov skoro všetkých ochorení a samozrejme obezity. Našťastie to nie je pravda. Teda u tých správnych a správne konzumovaných tukov.

Zapamätajte si, že rovnica: príjem v kJ > výdaj v kJ = nadváha, nie je už viac úplne pravdivá. Podstatné je, z akých zdrojov prijmete energiu. Tuky, bielkoviny aj sacharidy majú iný spôsob látkovej premeny (metabolizmu). Napr. 1000 kJ prijatých z tukov je inak metabolizovaných ako 1000 kJ zo sacharidov alebo bielkovín. Prijať 1000 kJ energie zo správnych tukov Vám môže iba pomôcť. Dokonca pomôcť schudnúť. Naopak 1000 kJ prijatých zo sacharidov (pokojne aj tých "správnych") Vám pravdepodobne posunie ručičku na váhe smerom doprava.

5. Pite dostatok čistej vody - čistá voda je jediná tekutina, ktorú si telo nevie namiešať samo. Všetko ostatné si namiešať vie. Vaše telo potrebuje pravidelný prísun kvalitnej čistej vody. Dnes to už bohužiaľ asi nepôjde bez vodnej filtrácie, ale je potrebná pokiaľ chcete mať kvalitnú vodu. Ideálne by bolo, ak by ste mali nejaký pôvodný čistý prameň alebo studňu (pozor, ani každá studňa nemusí byť nezávadná), to je však v dnešnej dobe asi prehnaná požiadavka. Zabudnite na odporúčania typu: 5 pohárov denne. Riaďte sa svojim močom. Farba vášho moču musí byť priesvitná alebo slabo žltá, inak máte nedostatok tekutín a pre vaše telo je to obrovská záťaž.

6. Zahoďte stres - viem, že sa to ľahšie hovorí, ako koná, ale hladina vašej nálady a úroveň stresu, ktorý zažívate, má priamu súvislosť s vašim zdravotným stavom. V otázke: "Ako eliminovať stres", vám môžu pomôcť viaceré knihy a publikácie o pozitívnom myslení či zvládaní problémov. Dôležité však je, aby ste ich praktizovali. Neriešte veci, ktoré neovplyvníte a hlavne sa nimi netrápte. Trápiť sa počasím, športovými výsledkami, kolegami, politikou, kto koľko zarába, televíznymi novinami, správami a udalosťami, ktoré idú mimo vás predsa nemá zmysel. Začnite si vizualizovať váš vysnívaný život a každé ráno sa naštartujte nejakou pozitívnou myšlienkou alebo citátom. Vytvorte si tlačidlo STOP pre konfliktné situácie a buďte stále nad vecou. Riešte to, čo môžete ovplyvniť a zamerajte sa na svoje ciele. Pretože buď sa približujete k svojim cieľom, alebo sa od nich vzďaľujete. Jednoducho s tým pracujte, pretože vaša psychika má v niektorých prípadoch väčší vplyv na vaše zdravie, ako potrava, ktorú konzumujete.

7. Doprajte si dostatok slnka - vitamín D je možno najdôležitejší vitamín, ktorý môžete prijať. A jeho najvhodnejšiu formu v dostatočnej miere prijmete len zo slniečka. Dostatočná hladina vitamínu D vám pomôže výrazne znížiť riziko zápalových, srdcovo-cievnych, civilizačných a mnohých iných ochorení. Je to silný bojovník proti rakovine, Alzheimerovej chorobe, kožným ochoreniam, cukrovke, depresii a navyše vám aj pozdvihne náladu a pomôže schudnúť.

Odporúčaná hladina v krvi by mala byť aspoň na úrovni 50-55 ng/ml (115-128 nmol/l), pričom ideálna by bola hladina 70-100 ng/ml. Dosiahnuť hladinu 50-55 ng/ml si vyžaduje denný príjem približne 2000-4000 IU pomocou doplnkovej výživy, alebo stráviť denne okolo 12-15 minút na slnku, čo je najlepšie cesta, ako prijať vitamín D. V zimných mesiacoch má priemerný ľudský organizmus hladinu približne len 15-18 ng/ml, čo je výrazný nedostatok, a tým pádom zvýšené riziko viacerých zdravotných problémov.

8. Pravidelne cvičte - vaša kondícia, množstvo vašej funkčnej svalovej hmoty a jej pomer s množstvom vášho podkožného tuku priamo súvisia s vašim zdravím a výkonnosťou. Pravidelné cvičenie výrazne zvyšuje odolnosť voči infekciám, zlepšuje náladu, zlepšuje spánok a doslova vás urobí múdrejšími, pretože je preukázané, že mozog pracuje oveľa výkonnejšie u ľudí, ktorí pravidelne cvičia. Navyše správny druh cvičenia výrazne znižuje riziko rakoviny, srdcových ochorení a cukrovky. Ako kedysi povedal Jack LaLanne: „cvičenie je kráľ a výživa je kráľovná, spojte ich dokopy a máte kráľovstvo.“ Taktiež povedal: „ľudia nezomierajú na starobu, oni zomierajú na zanedbanosť.“

9. Eliminujte toxíny - smog, fajčenie, alkohol, elektromagnetické polia, pesticídy, herbicídy, fungicídy, ťažké kovy a iné chemikálie výraznou mierou prispievajú k zvýšenému počtu chorôb a zdravotných problémov. Okrem ovzdušia, pôdy, potravín, nápojov, kozmetiky či mobilných telefónov a bezdrôtových zariadení sa tieto toxíny skrývajú aj na iných miestach, ktoré by vás možno ani nenapadli. Napríklad vo vašich ústach. Skontrolujete si svoje zuby a pokiaľ máte „čierne“ (amalgámové) plomby, tak ste v zvýšenom riziku zaťaženia ortuťou. Taktiež pokiaľ máte koreňové kanáliky, tak vám odporúčam si ich okamžite dať odstrániť. Mať zdravé zuby a ústnu dutinu je veľmi dôležité.

10. Optimalizujte hladinu inzulínu a leptínu - tieto dva hormóny hrajú významnú rolu v udržaní optimálneho zdravia. Inzulín je jediný hormón ľudského organizmu, ktorý dokáže znižovať hladinu cukru v krvi. Častou konzumáciou sacharidov neustále provokujete jeho vylučovanie, čo vedie k inzulínovej rezistencii, čo je vstupná brána k cukrovke srdcovo-cievnym ochoreniam a rakovine. Navyše, inzulín výrazne urýchľuje starnutie. Takisto hladina leptínu rozhoduje o rýchlosti vášho starnutia. Leptín je približne len 20 rokov známy hormón (1994), ktorého objavenie zmenilo vedecký pohľad na tuky a ich metabolizmus. Dovtedy boli tuky výhradne považované za niečo, čo sa len v tele ukladá do zásoby a čoho sa treba zbaviť.

Leptín je hormón, ktorý je produkovaný tukovými bunkami, a ktorý povie vášmu telu, či potrebuje viac energie a čo urobiť s energiou, ktorú má. Týmto spôsobom leptín reguluje váš hlad. Taktiež ovplyvňuje, ak nie kontroluje, funkcie hypotalamu v mozgu, čo ovplyvňuje váš reprodukčný systém, funkciu štítnej žľazy, nadobličiek či sympatického nervového systému (SNS), ktorý je časťou autonómneho (vegetatívneho) nervového systému (ANS), ktorým je ovládaná väčšina vnútorných orgánov. Jednoducho povedané, váš tuk, prostredníctvom leptínu, povie vášmu mozgu (mimo iného), či by ste mali mať hlad, či by ste mali viac jesť a či by ste mali spaľovať uložený tuk, alebo si naopak vytvoriť viac tuku.

11. Doprajte si dostatok kvalitného spánku - je vedecky preukázané, že cirkadiánne rytmy (24 hodinové rytmy) regulujú úroveň energie vo vašich bunkách. Navyše, bielkoviny zahrnuté vo vašom cirkadiánnom rytme a metabolizme spolu úzko súvisia a sú na sebe závislé. Ich narušenie je sprevádzané zníženou výkonnosťou, depresiami, srdcovo-cievnymi ochoreniami, a dokonca ich vedci spájajú aj s rakovinou. Mať kvalitný a dostatočný spánok je nevyhnutné pre zachovanie zdravia. Spánok je najlepšia regenerácia a mali by ste si dopriať asi 6-8 hodín spánku každý deň. Ideálne by bolo ísť spať pred 23.00 hod.

Pravdepodobne najideálnejšie by bolo, ak by ste išli do postele s príchodom tmy a vstávali s príchodom svetla. Pretože "spánkový" hormón melatonín sa vylučuje hlavne počas tmy a je veľmi citlivý na svetlo a napríklad aj na elektromagnetické polia. Melatonín je dôležitý hormón, ktorý výrazne zlepšuje vašu náladu, regeneráciu a spomaľuje starnutie. V súčasnej dobe sa objavuje zaujímavá informácia o spôsobe spánku. Americký vedci prišli na zaujímavé tvrdenie, že človek by mal prirodzene spať asi 4 hodiny, potom na 1-2 vstať, a znova spať 4 hodiny. Zatiaľ sú tieto tvrdenia len v plienkach, ale uvidíme, čo časom výskum prinesie. Každopádne je však kvalitný, 6 až 8 hodinový spánok veľmi potrebný.

Poznámka: bonusový 12.krok nebol v pôvodnom článku.

12. Hladujte – tento krok na prvý pohľad úplne popiera môj prvý krok – jedzte. Avšak pokiaľ sa hlbšie ponoríte do podstaty obidvoch týchto krokov, tak zistíte, že môžu mať veľa spoločného. Pravidelne vykonávaný správny typ hladovania je jeden z úžasných spôsobov, ako výrazne zlepšiť svoj zdravotný stav. Okrem zlepšenia citlivosti na inzulín a detoxikácie tela od mnohých toxínov, vám pravidelné hladovanie pomôže naučiť telo spaľovať tuky ako energiu, a to vám zasa predĺži a skvalitní váš život a zdravie.

Pri vykonávaní hladovky však musíte byť opatrný a poznať správne postupy, ako hladovku vykonávať. Ak by ste ešte pochybovali o prípadnej prospešnosti pravidelného hladovania, tak vedzte, že vaše gény sú na ňu naprogramované. Ako je to možné? Jednoducho, naši predkovia nemali počas miliónov rokov evolúcie človeka prístup k jedlu 24/7/365, čiže každý deň. Proste niekedy hodovali a inokedy hladovali.

Jeden z najlepších spôsobov, ako začať s hladovaním, je začať vynechávať raňajky (aspoň raz až dvakrát za týždeň) a konzumovať až desiatu alebo ideálne až obed. Tak, aby bolo vaše telo aspoň 14-18 hodín bez prísunu potravy (v skutočnosti len 8-12, pretože asi 6 hodín trvá, kým sa úplne strávi posledné jedlo) a aby ste svoj denný príjem natlačili do približne 6 až 10 hodinového bloku.

Vynechávať raňajky, veď to je najdôležitejšie jedlo dňa, či nie? Tento mýtus som sám dlho považoval za pravdu, ale dnes už viem, že to tak proste nie je. Po pravidelnom vynechávaní raňajok môžete následne vyskúšať 24 hodinovú hladovku, ktorú môžete praktizovať raz za mesiac, alebo ideálne aj raz za týždeň. Výnimkou sú tehotné ženy a ľudia s hypoglykémiou, ktorí by nemali praktizovať hladovku. Po hladovke je tiež nesmierne dôležité vaše prvé jedlo, ktoré by malo byť vysokotučné s dostatkom kvalitných bielkovín a minimom sacharidov, s výnimkou listovej zeleniny. Ak bude vaše prvé jedlo napríklad cestoviny, tak zmaríte celé vaše úsilie. Téma hladovka si však vyžaduje ešte veľa informácií, ktoré vám postupne poskytnem.  


Toto je teda mojich odporúčaných 11(+1) krokov k optimalizovaniu zdravia. Samozrejme, každý z nich si bude vyžadovať ďalšie články, v ktorých ich budem jednotlivo vysvetľovať. Teraz to však nebolo možné, pretože by som musel napísať knihu (ktorú píšemJ). Musíte byť zatiaľ trpezlivý. Momentálne pripravujem seriál článkov, v ktorých vám všetko budem postupne približovať.

S mojimi "krokmi" nemusíte súhlasiť, ale verte, že sa jedná o roky študovania prác niekoľkých top autorít v oblasti vedy, zdravia a výživy. Možno máte iné názory, praktizujete niečo iné a vyhovuje vám to. To je v poriadku a pokiaľ áno, budem rád ak sa so mnou o to podelíte. Veď o to práve ide. Aby ste boli zdravý a šťastný. Nejde o to, čo povie alebo napíše nejaký Martin Chudý alebo Mercola, Rosedale a podobne. To nie je podstatné. To nikoho nezaujíma. Jednoducho mne, vám a niekomu inému, kto číta tento článok, ide len a len o to, či je, alebo bude zdravý a šťastný. A ja môžem úprimne povedať, že momentálne som už dlho zdravý a šťastný a po rokoch skúšania som našiel to, čo som hľadal. A o to predsa každému ide. Aby našiel svoje šťastie.

Mojou úlohou nie je vás poučovať, ale vám to uľahčiť. Aby ste nemuseli roky študovať v neprehľadných a často cudzojazyčných materiáloch, ale aby ste to potom zhltli za 10 minút a mohli hneď vyskúšať a aplikovať. Mojim cieľom nie je poskytovať vám teóriu. Tá nikoho nezaujíma a tú nikto nepotrebuje. Ja vám chcem prinášať konkrétne riešenia. Riešenia vašich problémov a vecí, ktoré vás mätú. Nepomôžem vám zatiaľ ani zďaleka vo všetkom čo sa týka zdravia a výživy (to nedokáže asi nikto), ale budem sa maximálne snažiť vám priniesť pravdivé a objektívne informácie, ktoré budú pre vás zároveň riešenia.

A tom má byť tento blog. O riešeniach, ktoré sú vyskúšané, preukázané a otestované a ktoré prinášajú výsledky. Pretože iba výsledky sa počítajú, bez ohľadu na teóriu. Keď budete chcieť zbohatnúť, kúpite si knihu od vysokoškolského profesora ekonomiky, ktorý má 3 tituly, povie vám celú teóriu a zarába 500-800e mesačne, alebo si kúpite knihu Donalda Trumpa či Briana Tracyho (Tracy ani nedokončil školu), ktorí o teórií nevedia nič, ale zarábajú milióny až miliardy?

Pokiaľ chcete optimalizovať svoje zdravie alebo svoju váhu, budete počúvať vysokoškolského profesora s titulmi, teóriou a nadváhou, ktorý má niekedy naštudované až 30 rokov staré informácie a nikdy ani tie nevyskúšal, alebo si kúpite knihu odborníka (možno aj vysokoškolského profesora), ktorý svoje tvrdenia aj praktizuje a zároveň skúma a hľadá nové poznatky. To samozrejme neznamená, že vysoká škola nie je dôležitá a že titul nemá význam. Práve naopak. Ale je rozdiel medzi „prejsť školou“ a niečo sa naučiť a praktizovať to. Tiež som týmto nechcel uraziť žiadneho vysokoškolského profesora. Vážim si každého človeka, každý názor a každé povolanie.

Ďakujem vám teda za prečítanie tohto rozsiahleho článku. Verím, že vám poskytol cenné rady a trocha vás nakopol, aby ste PREVZALI ZODPOVEDNOSŤ ZA SVOJE ZDRAVIE a začali sa zaujímať o svoje zdravie a výživu. Vzhľadom na to, že moje "kroky ku zdraviu" nie sú pre mnohých, ktorí čítajú podobné články novinkou, bol by som rád, pokiaľ by ste dali tento článok zdieľať alebo aspoň o ňom povedali, čo najväčšiemu počtu ľudí, aby títo ľudia (vaša rodina a blízky) mohli zmeniť svoje myslenie o zdraví a výžive, a ak sa im nedarí vyriešiť ich zdravotné problémy, aby mohli skúsiť ísť novou cestou.

Tiež by som bol rád, ak by ste sa so mnou podelili o svoje názory, skúsenosti a poznatky, ktoré ste zažili alebo zažívate. Je veľmi dôležité sa o tejto téme rozprávať. Kým tak urobíte, dovoľte mi, aby som vám predstavil na čo ďalšie sa môžete tešiť. Už čoskoro vám prinesiem seriál článkov, v ktorom vám detailne priblížim jednotlivé kroky, ktoré odporúčam pre optimalizovanie vášho zdravia. Prinesiem vám konkrétne riešenia a poskytnem vám návody a návyky, ktoré by ste si mali osvojiť, aby ste dosiahli vytúžené zdravie. Zatiaľ majte na pamäti vetu Vlada Zlatoša, ktorá znie: "skratky neexistujú", a ňou je povedané všetko. Držím vám palce a teším sa na vaše komentáre.

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára

5 výhod minerálnych vôd + aké majú liečivé účinky? 2. časť

Pijete pravidelne minerálne a pramenité vody? Tak tento článok vám môže veľmi pomôcť pri ich výbere. V druhej časti som sa zameral na výhody...